Search

Tam Zamanlı ve Serbest Çalışan

Updated: Jan 24, 2021

Tam zamanlı bir işte çalışmak ya da serbest çalışan olmak arasında bir seçim yapman gerekiyorsa, karar vermeden önce iki çalışma şeklinin de artılarını ve eksilerini mutlaka değerlendirmelisin!2000’li yılların başında değişmeye başlayan iş hayatı son yıl pandemiyle birlikte tamamen yeni bir hal aldı. Artık kimse lüks ofis mobilyalarına ve onun getirmiş olduğu diğer demirbaşları önemsemiyor. Dijital çağda geliştiriciler, grafik tasarımcıları veya girişimcilerin para kazanmak için bir dizüstü bilgisayardan biraz fazlasına ihtiyaçları var


Ama bu ödün vermeyeceğimiz şeyler olduğu anlamına da gelmiyor!


Tam zamanlı bir işte çalışmak ya da serbest çalışan olmak arasında tercihini değerlendirirken bir çok faktörü göz önünde bulundurmalısın:


  • Maaş günü: Tam zamanlı işinden istifa etmek, patronuna veda etmekten daha fazlasıdır. Sabit bir gelirden vazgeçmek biraz endişe yaratabilir, ancak bir serbest çalışan olarak, tam anlamıyla değerinin ne olduğunu ve daha da önemlisi, zamanının değerini sen belirleyebilirsin. Ayrıca yılsonu zammı ve izin almak için artık eğilip, bükülmeye gerek kalmayacak.

  • ·Özgürlük: Özgür olma isteği oyunun kurallarını değiştiriyor. Tam zamanlı bir işte çalışan olduğunda en iyi ihtimalle 9-18 saatleri arasında 45 saatlik haftalık çalışma planın olacak. Serbest çalışan olduğunda ise gerekli son teslim tarihlerini aşmadığın sürece, çalışma saatleri özgürlüğüne sahip olabilirsin.

  • ·Zaman yönetimi: Aslında serbest çalışan için zaman yönetimi bir endişe kaynağıdır. Her ne kadar işlerimizin çoğunu cihazlar ya da yazılımlarla hallediyor olsak da, tüm iş yükünü omuzlarımızda gerektiğinden fazla hissederiz. Ama iş kalitesini yüksek tuttuğunuz sürece zamanınızı nasıl yönettiğinizi kimse sorgulamaz. Ayrıca unutma, bazı insanlar baskı altında daha iyi performans gösterir.

  • ·Planlama: Tam zamanlı bir çalışan olmak istiyorsan planlama sorusunu da gündeme getir. Yöneticin, bir günlüğüne şehrine gelen bir arkadaşınla sabah 10'da bir saatlik kahve molasını onaylar mı? Köpeğini öğleden sonra veteriner randevusuna götürebilir misin? Ne zaman istersen, ne istersen yapabilir misin? Sorular yeterli, cevaplar sende kalabilir.

  • ·Emeklilik: Bir gün, tüm bu verimli konferans görüşmeleri ve eğlenceli projeler sona erecek ve sabit bir geliriniz olmadan torunlarınızı görmeye giderken seyahatinizi nasıl ödeyeceğinizi bulmalısınız. Eğer serbest çalışan olmaya daha yakınsanız bireysel emeklilik planlarını tekrar bir gözden geçirin.

Yeteneklerini göz ardı etme, bunun bir armağan olduğunu ise asla unutma!

Kariyerinde yalnız ilerlemek herkese göre olmasa da, bir şans vermeyi kendine borçlusun. Elbette mesai arkadaşlarınla şakalaşmayı, ofis yemeklerini (büyük ihtimalle) özleyeceksin, ancak her zaman harika sohbetler ve unutulmaz yolculuklar için plan yapabilirsin çünkü bir serbest çalışan olarak artık direksiyonda sadece sen varsın.


 

Office Chill, girişimcilerden ve serbest çalışanlardan oluşan eşsiz topluluğa, 7/24 kullanılabilen, sosyal ve konforlu çalışma alanları sunarak, ofis tanımını değiştiriyoruz.


Hemen kaydol ve kendin için en uygun üyelik paketini seç.

51 views0 comments