Search

Serbest Çalışanlar Zorlu Müşterilerine Karşı Nasıl Empati Gösterebilirler?

Özellikle bu zor zamanlarda serbest çalışanlar olarak müşterilerinize karşı empati göstererek uzun süreli ilişkiler kurmaya özen gösterin.


Empati, başka bir kişinin duygularını anlamakla ilgili olduğu için serbest çalışan kariyerinizde çok önemli bir rol oynayacaktır. Empati yoluyla ne kadar anlamlı ilişkiler kurarsan, o kadar çok tekrarlayan sipariş ya da talep alacağını unutma! Hatta insanların bu kriz döneminde karşılaştıkları zorluklar düşünüldüğünde empati, yapabileceğin en insani şeylerden biridir.


Zor durumdaki müşterilerinize serbest çalışan olarak empati göstermek için bu ipuçlarını göz önünde bulundurun.


Küçük iyiliklerle şaşırt!


Müşterilerinin siparişlerini mükemmel bir şekilde tamamlamanın yanı sıra küçük iyiliklerle onları mutlu etmeye çalışmalısın.


COVID-19 salgınının etkileri nedeniyle serbest çalışan olarak senin de (tıpkı herkes gibi) zarar görmeni istemedikleri için müşterilerinin beklentisi olmayacaktır.

Beklenmedik bir şekilde karşılıksız yardımcı olmak, ekonomik gerileme dönemine rağmen cömertlik göstererek kendinizi bir adım öne çıkarın.


Şunları yaparak müşterilerini şaşırtabilirsin:

  • Bir makale yazmaya ek olarak, yazına eşlik edecek üç sosyal medya gönderisi ekleyebilirsin.

  • Yalnızca görsele revize yapmak yerine, fotoğrafın farklı arka planlara sahip 2 - 3 farklı versiyonunu gönderebilirsin.

  • Logo tasarımları sipariş ederlerse, daha fazla ödeme yapmak zorunda kalmadan daha fazla seçeneğe sahip olmaları için başlangıçta üzerinde anlaştığından birkaç çeşit daha sunabilirsin.

  • Sadece makalelerini yazmak yerine, ücretsiz bir meta açıklama ve odak anahtar kelimesi ekleyebilirsin, böylece arama motorları için içeriklerini optimize etmeleri daha kolay olacaktır.

Tüm bunları ücretsiz sunarak ve endişeni dile getirerek, serbest çalışan olarak farklı olduğunu gösterebilirsin; çoğu insan bencilliği bırakıp, kendi ihtiyaçlarının ötesini göremediğinde başkalarının refahı hakkında düşünecek cüreti kendisinde bulamaz.


Empati Gösterdiğini İçeren İfadeler Kullan


Serbest çalışanların müşterileri için gerçek bir endişe hissetmesi yeterli değildir. Onlara nasıl hissettiğini söylemeli ve harekete geçmeli; böylece sözleri ve eylemleri uyumlu olacaktır.


İlk adımda nasıl harekete geçeceğini anlatmaya çalıştım. Nasıl hissettiğini söylemeye gelince, empati içeren ifadeler kullanmalısın.


Şu örnekleri düşünebilirsin:

  • Sizin iyiliğinizi önemsiyorum.

  • Sizi çok iyi anlıyorum.

  • Sizin de zor bir dönemden geçtiğinizi biliyorum.

Müşterilerinin yalnızca gelir kaynağın olmadığını, gerçek duyguları, aileleri, ödenmesi gereken faturaları olan insanlar olduklarını ve pandeminin yıkıcı etkilerinden muaf olmadıklarını unutmamalısın.


Onlara değer verdiğini anlatan kelimeleri seçmeye özen göster, tereddüt etme; yanlış anlaşılma ve kafalarını karıştırmayacaksın.


Verimli çalışır ve mükemmel sonuçlar üretirsen, müşterilerin mutlu olabilir ve mükemmelliğe değer veren çalışkan bir serbest çalışan olduğunu düşünebilir. Ancak, onlara açıkça söylemediğiniz sürece, onların refahı konusunda endişelendiğini hissetmeyeceklerdir.

Ücretsiz Revizeler Öner

Bazı serbest çalışanlar, müşterileri için yaptıkları revizyonların sayısını sınırlar. Elbette, seni ve müşterilerini gereksiz sürtüşmelerden koruduğu için sınırlamanın da bir önemi var. Ancak bir endişe göstergesi olarak, en azından bu pandemi döneminde, ücretsiz ve sınırsız revizyonlar sunmayı düşünebilirsin.


Düzeltmeleri tatmin olana kadar (ve ek ücretler olmadan) yapmaya istekli olduğunu söylemek, onların refahı konusunda endişelendiğini gösterir. Fedakârlık yaparak hedeflerine ulaşmalarına yardım etme konusunda ciddi olduğunu samimiyetle hissedeceklerdir.


Neden ücretsiz revizyon teklifinde bulunduğunu, daha fazla iş yaratmaktan ziyade, yardımsever olduğunu açıkça anlattığından emin olmalısın. Aksi takdirde, müşterilerin bu davranışını yalnızca bir pazarlama hilesi olarak görebilir.


Hem iş hem özel hayatınızda empati kurarak daha güçlü ilişkiler kurmaya özen gösterin.

Müşterilerinle güven, ilgi ve sadakate dayalı anlamlı bağlantılar kurmaya özen göstererek diğer serbest çalışanlardan farklı olduğunu göster. Empati göster ve müşterilerinle olan ilişkini bir sonraki seviyeye taşı!


 

Serbest çalışan olarak daha verimli ve konforlu çalışma alanlarına ihtiyaç duyuyorsan lokasyona bağlı olmayan üyelik modelleriyle Office Chill’i inceleyebilirsin.

17 views0 comments

Recent Posts

See All